AJAX ir paveiksliukai

Kažkur susipainiojau… Susigaudžiau kad mano skonis labai specifinis – nesurandu sau kito tinkančio telefono, automobilio ar dar ko nors, tai dabar supratau kad ir elementarios paveikslėlių galerijos, atitinkančios mano poreikius nerasiu…

Buvo čia tokia viena. Photoframe vadinas. Problemos nedidelės… Naudoja frame’us, pagrindinis developeris jau labai seniai užsikasęs su Moodle ir nieko nejudina ta kryptim. Per paskutinius dvejus metus – tik smulkūs bugfix patchai.

Tuo tarpu, pasižvalgius aplink tikrai negalima sakyt, kad trūksta galerijų pasirinkimo. Jų yra kalnai – pradedant megagriozdais kurie daro ką tik nori, išskyrus patogų nuotraukų parodymą, bet užtat naudojančiais visas įmanomas duomenų bazes, ir turinčių kalnus skinų (ėėėė!!! Ko žmonės ateina pasižiūrėti į puslapį – naujų skinų, padailintų EXIF info ir mikroskopinio dydžio preview thumbnailso, ar fotografijų?) , tesiant lyg-ir-būtų-gerai-pagal-svorį-bet-nepatogu-naudotis, ir baigiant minimaliom galerijom, kur viskas daroma kliento pusėj ;-)

Tarkim… Paimkim eilines galerijas iš google pirmųjų rezultatų. Ir palyginkim su tuom, ko reikia tarkim, tokiam vartotojui kaip aš :

  • Jei kažkas man mestelėjo nuorodą į foto internete, tai aš ir noriu matyt tą foto internete. Ne kažkokį mega-giga-turbo aprašymą, su kalnu nieko nesakančių EXIF-info prie thumbnailso, bet būtent foto. Taigi, turėtų būt galimybė gauti nuorodą tiesiogiai į norimų gabaritų foto.
  • Aišku, jei man foto patiko (arba nepatiko) – turėtų būt galimybė palikti komentarą. Ir, savaime suprantama, be jokių registracijų – vardas, prierašas.
  • O jei man patiko… Aš noriu pasižiūrėt visą galeriją ta tema. Kaip tai turėtų būt realizuota? Geras klausimas ;-) Turi būt galimybė matyt visų foto mažas versijas (pas mane linija vis dar ne 10Gbps į visus tinklus), jei thumbnailsas sudomino – spaudžiam, matom kažkokių gabaritų, telpančių į ekraną versiją. Jei ji per maža – vėlgi, tada jau čiumpam originalą. Taigi, iš viso 3 foto variantai – mažytis thumbnailsas, vidutinių gabaritų foto, ir originalas.
  • Be abejo, galimybė keliauti per visas foto – sekanti – ankstesnė.

O daba pasižiūrėkim ką turim… Visokie didžiuliai griozdai, kurie foto resizina jau kliento pusėje, arba generuoja thumbnailsus serverio pusėje, bet tik juos ir rodo. Paspaudus ant kažkurio thumbnailso, 99% kad mes gausim vidutinių gabaritų foto, laukelį komentarams, ir tik du mygtukus – sekanti ir ankstesnė…. Bendro vaizdo, kas yra galerijoje nebeliks, o jei norėsis pamatyt visas – ilga paieška per nuorodas, pakol kuris nors nuves į galerijos indeksą, kur vėl ilgai ir nuobodžiai kraus galerijos thumbnailsus… Na, ir kas be ko, labai šaunus puslapiavimas, kad neduokdie nesusidarytum įspūdžio visas iškart pamatęs, o dar turėtum ilgai ir nuobodžiai brouzint per aplink.

Pažiūrim ko reiktų iš ‘galerijos administratoriaus pusės’ – t.y. to, kuris deda ten foto :

  • Atsikėliau iš po baliaus, nusiurbiam foto, gurkštelim kefyro, ir, kaip ir jau reiktų ir kitiems foto parodyti… Taigi, išmetam foto kurios nepraeina cenzūros, ir drebiam visą katalogą į serverį. Vartotojams tik paduodam nuorodą, ir einam toliau gurkšnot kefyro… Galerija turėtų pati pagal EXIF foto pasukti, sumažinti/padidinti, padaryti thumbnailsus ir pateikt norima forma vartotojui. Trumpai sakant – minimum konfigūravimo, maksimum rezultato.
  • Turiu aš kažkokį katalogą savo rinktinių foto. Norisi jas pateikti gražiai – na ir kągi, tada iškart kitas reikalavimas – resizinimas tik bicubic kaip minimum, galima pakeist stilių kiekvienam galerijos elementui. Trumpai – reikalui esant, tas ‘viskam tinkantis defoltas’ turi būt labai lanksčiai konfigūruojamas…
  • Viskas supaprastinta iki minimumo. Jokių duomenų bazių, jokių /lib katalogų su dešimtimis failų… Pasižiūrim į Photoframe – vienintelis failas, kuriame yra viskas.

Tiesą sakant, palaksčiau į vieną pusę, palaksčiau į kitą… Nusprendžiau kad nerasiu nieko tinkamo. Pagromuliavau savaitę idėją perrašyt photoframe šiuolaikiškai, bet, per gerą pusdienį sugebėjau su AJAX tik išgauti šiaip ne taip foto sukeitimą (click thumbnailsą – loadinam didesnį variantą), ir kaip ir nudrėbiau tą idėją. Vadinas, reikia imt kažkieno jau pradėtą darbą. Iš projektų arčiausiai idėjos pateko tik minishowcase – tik šviežiai pradėtas galerijos projektas, bet jau turintis kažką panašaus į tai ko reikia – kelių dydžių fotografijos, ajax-based atvaizdavimas, neperkrautas per daug. Parašiau autoriui, pasiteiravau dėl licenzijos ir kitų smulkmenų. Jei gausiu teigiamą atsakymą – lieka tik sėst ir lipdyt tai ko trūksta – komentarai, thumbnailsų vartymas, originalių foto pervertimas pagal EXIF data, na, ir kas be ko – kešavimas ;-)

Gal vieną gražią dieną pasaulį išvys kažkas, kas nenaudoja megabaitinio srauto atvaizduoti galerijos indeksui, kuo patogu naudotis, nereikia flash’inio pluginso, nėra apipintas skambiais šūkiais ‘web 2.0 compatible, only css and valid blablabla based!!!’ tuo tarpu prarandant funkcionalumą ir prisigaudant kalnus bugų (eee… Teko matyt daug tokių super-duper formų, meniu, lentelių ir visokio panašaus stufo, kuris yra gal ir ‘krūtas’ jei žiūrėt į tai KAIP tai padaryta, bet yra beviltiškai bugovas, jei žiūrėt iš vartotojo pusės), o bus tiesiog – paprastas ir funkcionalus. Toks, kaip dabar yra photoframe ;-)

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *