Žalioji banga – mes vėl “nesuprantam kad mums tik geriau”?

Žmonės kalba (ne pirmą dieną) kad Antakalnyje jau veikia ta vadinamoji “žalioji banga”. Tipo, važiuodamas ta kryptimi kuria važiuoja dauguma transporto turėtum vieną kartą pastovėti prie šviesoforo, o toliau jau – be sustojimų.

Ką gi. Teko pasivažinėti visaip – piko metu (nors to ir labai mėginu išvengti, tai gal pasakykim – važiavau priešinga kryptimi nei visos transporto priemonės), vakarais, ankstyvais rytais, savaitgaliais ir naktimis. Ir labai norisi pasakyt – na nei velnio ta banga neveikia.

Važiuojam ryte nuo klinikų link transporto mazgo. Situacija paprasta – didesnė srauto dalis keliauja link miesto, taigi aš važiuoju “prieš” bangą. Tuo tarpu – “rūkom” visi – tiek jie, tiek aš. Na, man dar šiek tiek geriau – kai jau “pramuša” paskutinis iš raudonųjų šviesoforas – tada aš važiuoju ir man daugiau mažiau žalia. Jei nepasitaiko nenumatytų kliūčių ir pavyksta ant spidometro prilaikyt ~55km/h – tai pralekiama savotiška “žaliąja banga”, kuri visai tokia neturėtų būt. Tuo tarpu priešingos krypties eismo juostoms taip gerai nesiseka – kaip ir turėtų užsideginėt šviesoforai, ale dėl įvairiausių kliūčių (o jų būna kasdien) ir automobilių skaičiaus važiuot toje bangoje nepavyksta.

Vieną bonusą matau – kad tokia sistema turėtų (atkreipkit dėmesį – turėtų – nes kas rytą galima pamatyt ne vieną ir ne du “šokinėjančius” kad ir prie tų pačių klinikų/poliklinikos ;-) sumažinti tokių “ai va prašoksiu pro geltoną/raudoną” skaičių – nes jei pro vieną ir prašoksi, tai už 50 metrų stovėsi ir lauksi jau prie raudonos. Bet ar tai didelis bonusas?
Visa kita – reikia labai daug žmonių įpratimo ir palaikymo – t.y. kad pavieniai nemiegotų prie šviesoforų, kad srautas pajudėtų vienu metu, o ne kažkas dar tik grabaliotų pirmą šaibą, kai priekinė mašina jau pajudėjo, taip pat ir pastangų paspaust akseleratorių – net ir labai dideli grabai ir tie sugeba greičiau įsigazuoti nei kad 9/10 šiuolaikinių auto – 3 minutės iki 50km/h – kažkoks nonsensas (bandėm, žinom, mėginom su pakrautu džipu, kuriame stovi 2l nusibaigęs dyzeliokas aplenkinėt mieste mašinas – pavyko) – visi musėt labai kurą taupo.
Iš kitos pusės – ir be žmonių pagalbos absurdiškai sudėliota viskas. Jei spusteli labiau (ne, neina kalba apie cypiančias padangas) tik pamatęs žalią – tai tuojau reiks stabdyt varikliu, iškart po to – stabdžiais, vėl jungt pirmą/antrą – nes sekantis šviesoforas dar bus raudonas…

Ir čia Antakalnis, kur “viskas jau gerai” ir “situacija su transportu yra labai gera, nepalyginamai geresnė nei pernai, tik žmonės to dar nepastebėjo/nesupranta” ((c) kažkuris ten iš policijos vadukų delfyje, straipsnio neradau). Ką jau kalbėti apie kitas vietas (pvz Minties gatvės pabaiga prie Kalvarijų-Žalgirio sankryžos – dieną naktį automobiliai abiem eilėm, nors anksčiau būdavo keli auto tik iš Minties gatvės pusės). Ką ten bekalbėti apie vietas, kurių niekas net negalvoja “tiuninti” – paimkim kaip pavyzdį Žirmūnų-Kareivių g. sankryžą ir pasižiūrėkim kaip į kairę suka ta automobilių eilė, kurie leidžiasi kasdien “nuo kalno”. Kadangi kasdien ten tenka važiuot – galiu pasakyt – na, stovi ir laukia (kartais ir 15+ minučių) tik “nūbai Vilniuje” bei kokie nors pacifistai. Visi kiti – važiuoja tiesiai, apsisuka ties ex. “Saulute” (Maxima atrodo) ir… Logiškas ir protingas sprendimas, ane? =)

Nebekalbėsim apie tai, kad kartais naktį (pvz 3 nakties) pralėkti per Antakalnį užtrunka 20 minučių (prieš “reformą” – 6 min). Tiesiog peršasi paprasta išvada (heh, tyrimų nedariau – sunku būtų teisme ginčytis su tokia nuomone) – kažkam reikėjo pinigų, pablogino visą transporto sistemą iki visiško absurdo, po to ilgai reguliavo, pakol gražino bent jau iki prieš tai buvusio lygio – rezultate žmonės gan patenkinti, nes tikrai yra geriau, nei kad buvo “reformų metu”, kai išvis šviesoforai mirksėjo kas sau, bet blogiau nei prieš jas….

Pavariau kaip senas pirdžius, kuriam viskas blogai. Bet kad pasivažinėjus po Antakalnį kitaip nesigauna. Taip, reikia auklėti žmones (pėsčiuosius – kad yra perėjos, kad reikia palaukti; automobilių vairuotojus – pagarbos gatvėje ir nemiegoti) – bet ar tai reikia daryt tokiomis drastiškomis, “kamštinėmis” priemonėmis?

Arba čia viskas labai paprasta – tiesiog “man jau geriau, tik aš to dar nespėjau suvokti” – vėlgi, kopiraitas tam saitui delfyje %)

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *