Pagaliau abu su MaK'u suradome laisvo bendro laiko (tiesa, jo miego prieš darbą sąskaita) ir išmėginom ko vertas jo naujas mobile CPU su perėjimu į S478. Žodžiu, testinė platforma tokia :

Viskas prasidėjo nuo paprasto CPU patikrinimo kaip jis veiks su esama MB. Reikalas pasirodė ne toks ir paprastas - P4C800 nėra oficialiai palaikomų sąraše, o su naujausiu oficialiu BIOS'u (19'tas) CPU net nestartavo. teko krauti atgal esamą CPU ir persiūti paskutinį beta BIOS'ą. Visą reikalą apsunkino tai, kad iš pat pradžių buvo idėja užmauti ant mobile CPU + perėjimas zalmano 7000'tuką, kas tikrai neatsiėjo lengvuoju - ne tik kad reikėjo apversti tvirtinimo kojeles, dar ir patį aušintuvą reikėjo ne kartą ardyti kad priderinti aukštį ar apversti spyruoklę. Žodžiu, visos šitos smulkmenos užsitesė pora valandų.

Toliau... Patikrinimas kiek patemps procesorius. Northwood'o galimybės seniai žinomos, reikia patikrinti Dothan'ą. Beta BIOS'as pasirodė tikrai BETA - "reset" mygtukas pavirto į "instant shutdown" dauguma atvejų - vietoje reset kompiuteris elementariai išsijungdavo; FSB dažnio nustatinėti žmoniška forma BIOS'e irgi nelabai išeina - nustačius dažnį, kompiuteris iškart išsijungia, nors dažnis išsaugomas; daugiklio BIOS'e negalima keisti... Žodžiu, įvairios smulkmenos. Clockgen'as windowsuose iškart pakabindavo kompiuterį, todėl iš pradžių buvo įtarimas kad 200MHz FSB jau ir riba, bet paskui paaiškėjo kad toli gražu ne. Galutinis rezultatas matomas screenshotuose žemiau. Aukščiau - stabdis atmintis ir CPU. Ties 227FSB nestabiliai dirba atmintis, reikia keisti daliklį, ties 232 POST'as praeina, bet viskas pakimba dar BIOS'e, ties 235 jau ir POST'as nebepraeina. Kitaip sakant - jungti asinchroninį CPU:RAM režimą dėl poros -trejeto FSB megahercų būtų tikrai nesamonė. Taigi, abu varžovai :

cpuz-dothan cpuz-northwood

Dothan'o atveju atmintis dirbo sinchroniškai, Northwood'o - su dalikliu 5:4. Šiek tiek nuolaida padaryta Dothan'ui - jo "stabilus" veikimas buvo pratestuotas tik keliomis minutėmis prime95 bei 3Dmark sukinėjimais, o northwood tokio pobūdžio testus atlaiko ir ties 3.3GHz (275MHz FSB), bet užtat "užlinksta" po paros ar daugiau kompiliavimo.

Toliau atėjo eilė video plokštei. Defaultinis GPU dažnis berods 390MHz, be voltmodo pasiektas stabilus dažnis buvo 415MHz, toliau viskas atsirėmė į aušinimą. Netempiant ilgai su smulkmenomis voltmodinant (plokštė jau anksčiau buvo perlituota - šiek tiek darbo hardwarinio quadro link, bet PCI ID ir visa kita buvo gražinta atgal, t.y. ji elgėsi kaip normali GT) galima paminėti tik tai, kad pradžiai buvo sugalvota lituoti ne iš tos IC pusės, po to iškilo problemos su lydmetaliu... Galutiniam rezultate - bet koks 3D vaizdelis esant dažniui daugiau nei 350MHz teduoda gražią margą lentelę ir pakabina kompiuterį. Atlitavom. Vėl dažniai normalūs. Nusprendėm kad kalti per ilgi laidai prie kintamo rezistoriaus (atgalinio ryšio grandinėje ir nestiprios pulsacijos pakankamai sustiprėja ir gali įtakoti) , arba "žemė" prilituota ne toje vietoje kur reikia (čia būtų galima pratęsti ginčą su Alvidon, ar tikrai viskas susiveda į elementarius dėsnius - varžą) ir procedūra kartota iš naujo. Procedūra nepavyko, vienas SMD elementas pasirodė per daug gudrus ir nesidavė geruoju lituojamas, todėl buvo amputuotas su adatos pagalba. Tiesa, jis jau prieš tai atsisakė rodyti visas savo, kaip varžos savybes ir patapo elementariu keramikos gabalėliu ;-) Į pagalbą atėjo mano senas amžiną atilsį radeonas 9700 - ant jo likučių radau vieną tinkamą SMD rezistorių (tiesa, jo varža buvo 10K vietoje 8K) ir prilitavau jį į vietą. Kartu ir naujus laidus. Verta perspėti tuos, kurie mėgins pakartoti eksperimentą - minėtų SMD gabaritai visomis kryptimis neviršija vieno milimetro, taip kad lituoti (o juo labiau - perlituoti) juos neturint jokios litavimo patirties būtų tikrai sudėtinga.

Galutiniam rezultate - ta pati spalvota mozaika. Po gan neilgo galvojimo, interpretacijų ką reiškia vr'e "color lines" bei eksperimentų nusprendėm, kad čia - overvoltage pasekmė. Šiek tiek pasukiojus potenciometrą apsistota ties 1.55V 3D režime. Kaip ir papildomas kitur nerastas "feature" - savotiškas throttlingas dėl per didelio GPU voltažo - ekrane tik marga mozaika ir viskas kaba. Dažnis ne toks ir didelis - max 435MHz, stable galima laikyti 425MHz GPU bei 1100MHz atminčiai (po to dar prasukau nemažą ciklą appsų, kartu ir žaidimus kelis pasukiojau kurie po ranka papuolė - nepastebėta jokių anomalijų). Aušinimui papildomai buvo prisuktas dar vienas karlsonas virš plokštės (gan keistai - vienu varžtu, vienas galas guli ant potenciometro reguliavimui, kitas galas remiasi į NB... Bet viskas veikia ;-) . Gaila, neturėjau po ranka fotoaparato - turbūt būtų įdomu, kokį te hibridą padarėm =)

Galutiniam rezultate - sistema up and running. Ką gi, 3DM rezultatai :

3d mark - dothan 3d mark - northwood

Kairėje - Dothan 1.6@2.7GHz, RAM 2.5-3-3-7, atmintis sinchroniškai, GPU 435, VMEM 1100MHz; dešinėje Northwood 2.4@3.2, RAM 2.5-3-3-7, atminties daliklis 4:5, GPU 425, VMEM 1100MHz.

Skirtumas gan akivaizdus, bet gal ne tiek, kiek toliau. Vienas įdomesnių testų man buvo elementarus kernelio package subuildinimo laikas (build sistema - debian sarge, 2.6.12 kernel + VM fluxbox). To visai neįtakoja GPU, bet užtat labai intensyviai naudojami atmintis bei CPU. Tiek pats kompiliavimas, tiek source package kompresinimas (daugiau nei 300MB source kompresija tar gz ir po to 'ar' formatu) tuo pačiu neblogai pasireiškia ir kaip stabilumo testas. Trumpai - test setup'as toks - linux kernel 2.6.13-rc3 source (tas papuolė po ranka, iki RC5 neupgradinau) bei esamas sistemos konfigas (jei kas norės pakartoti identiškai - galėsiu pasidalinti). Komanda paprastai - make-kpkg clean prieš kiekvieną buildą, bei 'time make-kpkg --revision=testsetup.01 buildpackage'.

Rezultatai :

kernel compile time

Mažiau - geriau ;-) Laikas sekundėmis. Jei jau taip paprastai - trečdalis skaičiukais :

Real 12min 37.34s 8min 48s
User 10min 49.2s 6min 59s
Sys 1min 23.8s 42s

Kas kur manau aiškinti nereikia.

Dar papildymui - trumpos ištraukos iš superpi screenshotų :

Kažkokių papildomai išvadų manau daryti kaip ir nereikia - skaičiai viską pasako. Galima dar paminėti kad toks mobile variantas su perėjimu jautrus atminties timingams - xtremesystems vienas pasireiškė su 2.4GHz CPU ir 184FSB, bet 2-2-2-5 taimingais + PAT (PAT enablintas buvo ir mūsų atveju), bei prasuko 1mil. superpi per 29 sekundes.... Po truputį jaučiasi, kad mano senukas dviejų metų kompiuteris jau atitarnavo savo, ir teks keisti po kurio laiko. Aišku, kaip tikras lietuvis truputį pavydėsiu MaK'ui kuriam taip sekasi - papuolė puikus CPU - nuo 1.6GHz iki 2.7GHz su oriniu aušinimu (reikia paminėti, kad testams Zalmano vistik atsisakėm - per daug jis problematiškas su tiesiu uždėjimu, ir CPU su gerokai kilstelta įtampa (tikslių skaičių "kiek" nepateiksiu, nes MB šiek tiek sumažina įtampą) aušino paprastas aliumininis prastai išfrezuotas aušintuvas), gavo puikią video (6800LE, kuriai paskui atsirakino visi masked unitai, bei dirbo, tegu ir nestabiliai, bet dirbo ties 450MHz GPU), kurią, deja paskui truputį "pervoltmodino" na ir taip toliau.... Kad visiems taip sektųsi ;-)

Laikas atsinaujinimui. Noriu tokio pat, tik dualcore =)

 

Pasiūlymus, pastabas ir visa kita - NG omnitel.comp.hardware arba abl eta sc dot vtu dot lt.

 

Papildymas nr1. (thx Sigun už priminimą) - su temperatūrom viskas normaliai. Apie perkaitimus ir kalbos nėra, bet netgi pamatuoti normaliai nebuvo reikalo. Termoporos nepakišau po radiatorium, o ASUS'o BIOS'as sąžiningai 23 laipsnius celsijaus rodė visus kartus tarp rebootų... Jis te mėgsta pamažinti temperatūras (kaip ir voltažus). Tiesa, speedfan'as vieno paleidimo metu iki 24 laipsnių rodė, bet neilgam ;-)

Kitaip sakant - iš bėdos ir pasyvaus aušinimo užtektų. MaK papildė kad ir užtenka ;-)